Wywóz zielonych śmieci

Od 1 września Tarnowska Gospodarka Komunalna uruchomiła nową usługę: wywóz zielonych śmieci. Już nie trzeba samemu palić opadłych liści, skoszonej trawy, czy udeptywać chwastów na kompostowniku. Wystarczy odwiedzić siedzibę TGK, (ul. Zachodnia 4 Tarnowo Podg.) i kupić worki do odpadów ogrodowych. Do tej pory sprzedano 400 sztuk.

 
 
Jeden worek o pojemności 120 litrów kosztuje 4 zł. W cenę każdego worka wliczony jest wywóz odpadów. Zebrane w ten sposób zielone resztki, trafiają do kompostowni w Rumianku. Worków się tam nie opróżnia, ponieważ są one biodegradowalne. Po trzech miesiącach leżenia na wysypisku, kukurydziane włókna, z których są zrobione – rozłożą się. Właśnie z tego powodu, tłumaczą pracownicy TGK, nie wolno worków stawiać bezpośrednio na glebie, bo zaczną się przedwcześnie rozkładać.
Worki należy wystawiać przed swoją posesję rano - w dniu odbioru odpadów segregowanych - zgodnie z obowiązującym harmonogramem. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 061-8146-430 wew. 434, 441.
Istnieje też możliwość samodzielnego dostarczania zielonych odpadów (w workach lub luzem) do kompostowni w Rumianku. Godziny przyjęć: od pn. - pt. w godz. 700 - 1730 oraz w sobotę od godz. 700 - 1530. W przypadku samodzielnego dowiezienia odpadów do kompostowni - koszt utylizacji wynosi 40.00 zł/tona brutto.
Nie warto oszukiwać. Gdyby komuś przyszło do głowy dosypać do zielonych śmieci, czegoś innego – jego worek nie zostanie odebrany.
Nasza gmina pod względem wdrażania nowoczesnych form utylizacji odpadów jest w krajowej awangardzie – poinformował nas Stanisław Bączyk z działu Czystości i Porządku - odpowiedzialny za tę akcję. Uwaga, do zielonych śmieci nie zaliczamy (ze względu na ich szybkie gniecie): strużyn od ziemniaków, skórek od bananów, gnijących pomidorów itd. Do ogrodowych odpadów powinny trafiać jedynie: liście, siano i chwasty.
Zachęcamy mieszkańców do kulturalnego i praktycznego pozbywania się odpadów!
Joanna Rozmiarek
 
Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama